Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

Aktualności Akademii KLIMA-THERM

29.09.2017 


Realizacja dostawy agregatów CLINT na obiekt BCB w Gdańsku została zarejestrowana na filmie.

Zapraszamy do oglądania. 

 

https://m.youtube.com/watch?v=rCDF3oUl6Tg

 

01.09.2017 

Nowelizacja ustawy f-gazowej ukazała się w dzienniku ustaw z dnia 23 sierpnia 2017 roku poz. 1567 i zacznie obowiąywać od dnia 23 wrzesnia 2017 roku ( z wyłączeniem dwóch art.). Nowelizacja wprowadza w życie postanowienia rozporządzenia PE i Rady UE 517/2014. 

Tekst do pobrania tutaj; USTAWA F-GAZ

 

01.08.2017 

Senat przyjął bez poprawek projekt nowelizacji ustawy f-gazowej i przesłał ją do podpisu prezydenta. 

Z tekstem projektu można zapoznać się na stronach Krajowego Forum Chłodnictwa 

Pamietajmy, że do czasu upłynięcia vacatio legis postanowienia ustawy nie obowiązują. 

 

24.05.2017 

 

COTES - jest producentem wysokiej klasy osuszaczy adsorbcyjnych, a KLIMA-THERM jest ich generalnym dystrybutorem w Polsce. Pomimo, że COTES jest duńską firmą o zasięgu globalnym, to znaczna część produkcji osuszaczy jest ulokowana w Polsce, w Szczecinie. 

Osuszacze znajdują zastosowanie w wielu branżach:

- wodociągi - ochrona antykorozyjna 

- budownictwo - przyspieszanie procesu realizacji, ochrona struktury budynku

- chłodnictwo i przechowywanie żywności - wydłużanie czasu przechowywania

- magazynowanie konstrukcji stalowych - zabezpieczenie antykorozyjne

- energetyka- zabezpieczenie antykorozyjne wiatraków lokalizownych na morzu

- archiwa- zabezpieczenie materiałów archiwalnych

- drukarnie- wsparcie techologii druku. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z dostępnymi urządzeniami tutaj i do udziału w szkoleniach. 

 

17.03.2017

 

Dzisiaj oficjalny rozruch nowej AKADEMII KLIMA-THERM. Obok Gdańska i Katowic rozpoczynamy działaność szkoleniową w Warszawie.

Szczegółowa relacja z uroczystości dostępna jest tutaj

W pełni wyposażona sala dydaktyczna: 

- system VRF w wersji HP i HR

- system MULTI

- pompoa ciepła WATERSTAGE

- agregat wody lodowej 

- centrala wentylacyjna

i wiele innych urządzeń pozwoli nam osiągnąć odpowiednio profesjonalny poziom szkoleń. 

 

ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW NA SZKOLENIA POPRZEZ STRONĘ  szkolenia.klima-therm.pl

 

Otwarcie akademii Warszawa 

 

19.01.2017 

 

Od 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Ustawa wprowadza ułatwienia i uproszczenia m.in. dla inwestorów budowlanych. Zmiany wprowadzono w 20 ustawach w tym w kluczowym dla nas dokumencie Ustawie Prawo Budowlane.

 

Zwracam szczególnie uwagę na dwa zapisy:

 1. Od 1 stycznia nie jest wymagane ani zgłoszenie ani pozwolenie na budowę w przypadku budowy instalacji klimatyzacyjnych wewnątrz użytkowanego budynku – Art. 29. pkt. 27,
 2. Sprecyzowano również kwestie dotyczące istotnego i nieistotnego odstąpienia od projektu budowlanego. Kwalifikację tak jak poprzednio pozostawiono w kompetencji projektanta.  – Art. 36a.

  

Linki do strony z aktualnościami w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa

http://mib.gov.pl/2-514324a4ec938-1797510-p_1.htm#

 

 20-10-2016

Akademia KLIMA-TEHRM rozpoczyna cykl szkoleń dla projektantów majacy na celu wdrożenie innowacyjnych technologii SOLARCOOL oraz YANMAR, zapraszmy do zaspisów poprzez specjalny panel lub poprzez nasze biura regionalne

 

 12-08-2016


SOLAR COOL jest nowym produktem oferowanycm przez KLIMA-TEHRM. Jest to kolektor słoneczny wspierający ukałd chłdniczy. Więcej o technologii SOLAR COOL można się dowiedzieć tutaj

AKADEMIA KLIMA-THERM testowała SOLAR COOL w warunkach naszego klimatu potwierdzając możliowść osiągnięcia 40 % oszczędnosci energii elektrycznej. 

Raportami z testów instalacji zainstalowanych w biurach firmy KLIMOR oraz na stacji benzynowej dostępne są tutaj

Monitoring on line instalacji testowej dostępny: tutaj

 

24-06-2016

W roku 2017 oraz 2021 wejdą w życie nowe wymagania dotyczace energii pierwotnej oraz wskaźnika przenikania zawarte w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2014. Efektem tych regulacji ma być niemal zerowe zapotrzebowanie na energię nowoprojektowanych budynków procząwszy od roku 2021. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją pana dr Piotra Jadwiszczaka przybliżającą te wymagania, a otrzymaną dzięki organizacji PORT PC. 

Prezentacja do pobrania TUTAJ

 

14-03-2016 


W związaku z wejściem w życie nowej ustawy tzw. "F-gazowej" przygotowaliśmy przewodnik dla osób i instytucji które mają lub serwisują urządzenia napełnione f-gazami. Przewodnik opisuje nowe obowiązki nałożone na operatorów i serwsantów. 

Do pobrania tutaj: Ulotka F-GAZOWA

 

 

30-09-2015

Nowe etykiety energetyczne dla pomp ciepła 


W dniu 26.09.2015 roku weszał w życie regulacja unijna zgodna z dyrektywą 2010/30/UE (ELD) wprowadzajaca etykiety energetyczna dla urządzeń z grupy LOT 1 m.in. pomp ciepła. Wraz z etykietmi energtycznymi pojaiwła się nowa klasyfikacja pomp ciepła. 

Z nowymi klasami energtycznymi można zapozabć się tutaj : ErP

Naotmiast z nowymi wymaganiami dotyczącymi wyposażeania pomp ciepła w odpowiednią dokimentację tutaj: Etykiety WATERSTAGE

 

 

10-07-2015

 

Nowa ustawa f-gazowa
W dniu dzisiejszym weszła w życie kluczowa ustawa dla branży klimatyzacyjnej i chłodniczej. Ustawa  z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz. U. 2015, poz. 881). Ustawa ta reguluje m.in wymagania i obrót substancjami kontrolowanymi, oraz substancajmi zubożającymi warstwę ozonową, czyli uchyla ustawę SZWO. 

Dzięki tej ustawie uregulowane są również wymagania dotyczące kompetancji osób i firm zajmujących się serwisem i konserwacją urzązdeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Należy zwrócić uwagę, że ustawa wprowadza szereg okresów przejściowych dla częsci przepisów np. do czasu zorganizowania systemu szkoleń umożliwiających zdobycie odpowiednich kompetancji, a ważne certyfiakty "zielona karty" nadal będą honorowane. 

Tekst ustawy do pobrania tutaj : F-GAZY

 

25-06-2015

Systemy VRF AIRSTAGE FUJITSU CERTYFIKOWANE PRZEZ EUROVENT

 

Z przyjemnością zawiadamiamy, że od 24.06.2015 roku FUJITSU GENERAL EUROPE rozszerzyło swój udział w programie certyfikacji EUROVENT o systemy VRF AIRSTAGE. 

Zestawienie urządzeń podlegających certyfikacji znajduje się na stronie EUROVENT

Udział systemów VRF w programie EUROVENT potwierdza wysoką pozycję FUJITSU na rynku systemów klimatyzacji ze zmiennym przepływem. 

 

 

 

24-06-2015 

ZMIANY W PROGRAMIE PROSUMENT


Od 31 lipca 2015 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadza zmainy w programie PROSUMENT. Do najistotniejszych nalezy "rozdzielenie konieczności łączenia inwestycji w produkcję ciepła i energii elektrycznej”

Szczególy poniżej 

https://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,680,zmiany-w-programie-prosument.html

 

03-06-2015 

KONFERENCJA KLIWENT EVENT


Akademia KLMA-TEHRM zaprasza na konferencję organizowaną w dniu 11 czerwca 2015 roku przez koło studentów AGH w Krakowie. 

 

 

 

 

11-02-2015

 

PORT PC: Polski rynek pomp ciepła znowu w górę!

Podczas gdy w ostatnich dniach w polskim Parlamencie dużo się dzieje w zakresie sektora energetyki odnawialnej w Polsce i możliwości wsparcia dla polskich prosumentów, wracamy do tematu ciepła z OZE, a konkretnie pomp ciepła. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przeprowadziła badanie rynku tych urządzeń. Jest dobrze, ale może być lepiej.

W 2014 roku polski rynek pomp ciepła wzrósł o 7 % w stosunku do wyników z roku poprzedniego.

Potwierdziło to ubiegłoroczne prognozy co do harmonijnego rozwoju tej branży w Polsce. Prawie wszystkie typy urządzeń odnotowały wzrost. Jedynym wyjątkiem, który odnotował niewielki spadek w 2014 roku są pompy ciepła z bezpośrednim odparowaniem w gruncie.

 

„W wynikach badania można zauważyć, że trend z poprzednich lat utrzymał się również w 2014 roku – mocno rozwijają się pompy ciepła korzystające z powietrza jako źródła ciepła. Szczególnie wysoka jest sprzedaż urządzeń do podgrzewu ciepłej wody, które z roku na rok zyskują na popularności dzięki stosunkowo niskim kosztom i łatwości instalacji” – twierdzi Sebastian Kaletka, kierownik biura PORT PC. „Co ważne, gruntowe pompy ciepła w dalszym ciągu stanowią bardzo istotną część rynku pomp ciepła w Polsce. Ich sprzedaż w 2014 roku utrzymała się na wysokim poziomie ponad czterech i pół tysiąca urządzeń  co dało wynik 1% wzrostu w stosunku do sprzedaży w 2013.” – kontynuuje.

2014 rys 2 rynek pc

Rysunek 2 Rynek pomp ciepła w Polsce w 2014 roku. Opracowanie: PORT PC

 

Na Polskim rynku pomp ciepła sprzedaje się różne typy tych urządzeń, wśród nich można wymienić te najbardziej znaczące: pompy ciepła typu powietrze/woda do ogrzewania pomieszczeń, powietrze/woda tylko do c.w.u., oraz urządzenia typu solanka/woda. Nową kategorią, która pojawiła się w tegorocznym badaniu PORT PC są korzystające z powietrz jako dolnego źródła ciepła urządzenia typu VRF (ang. Variable Refrigerant Flow). Jak się okazuje, systemy VRF, posiadające możliwość zarówno ogrzewania jak i chłodzenia budynków, nie pozostają bez znaczenia dla końcowego wyniku rynku pomp ciepła w Polsce.

W przygotowaniu jest szczegółowy raport z rynku pomp ciepła w Polsce, obejmujący wyniki z podziałem na moce i kategorie urządzeń (grzewcze, rewersyjne). W opracowaniu zawarta będzie również analiza ilości „ciepła z OZE” przekazanego przez pompy ciepła w naszym kraju. Raport będzie dostępny w PORT PC.  Ponadto o polskim rynku pomp ciepła będzie można posłuchać podczas VIII Forum Pomp Ciepła w ramach Targów ENEX oraz w części „Getting inspiration - Successful national markets” podczas 8 Europejskiego Forum Pomp Ciepła EHPA 28 maja 2015r. w Brukseli.

Źródło: PORT PC

 

20-01-2015

 

Dostępny jest już program doboru pomp ciepła FUJITSU WATERSTAGE v. 1.1.0.0. Program pozwala na poprawny dobór pompy ciepła do budynku, szacowanie kosztów energii z uwzględnieniem lokalizacji. 

Program do pobrania tutaj

 

05-12-2014


Program doboru systemów VRF AIRSTAGE Design Simulator został wzbogacony o nowy system  VRF V-III. 

Uzytkowników zapraszamy do aktualizacji.

 

 

05-12-2014

„PROSUMENT OPOLSKI” -  lepsza wersja „PROSUMENTA”

Ograniczenia występujące w programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  PROSUMENT od początku budziły zaniepokojenie i niezrozumienie branży grzewczej, organizacji społecznych jak i wśród potencjalnych prosumentów. W świetle założeń programu dofinansowanie do urządzeń grzewczych, możliwe będzie tylko wówczas gdy obok ciepła ze źródeł odnawialnych wytwarzana będzie również energia elektryczna. W ten sposób urządzenia takie jak np. pompy ciepła czy kolektory słoneczne nie mogą być dofinansowane ze środków programu jeśli dodatkowo inwestor nie zdecyduje się na instalacje OZE wytwarzające energię elektryczną jak panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe czy kogeneracja z biogazu. Zdaniem  Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) to właśnie w wykorzystaniu ciepła tkwi największy potencjał podniesienia efektywności energetycznej i rozwoju energetyki obywatelskiej, uwzględniając fakt, że stanowi ono aż 58% zużywanej energii końcowej w Polsce.

Branża pomp ciepła z optymizmem przyjmuje działania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Fundusz od 1 grudnia 2014 roku prowadzi w trybie ciągłym nabór wniosków o dofinansowania w ramach programu „PROSUMENT OPOLSKI”. Program został w dużej mierze skonstruowany na podstawie pierwotnych założeń programu „PROSUMENT”, w pełni skonsultowanych z organizacjami społecznymi.  W programie tym w odróżnieniu od ogólnokrajowego programu PROSUMENT nie ma wymogu inwestycyjnego zastosowania instalacji OZE wytwarzającej energię elektryczną. Dofinansowaniem objęte są urządzenia nie powodujące niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza (pompy ciepła, termiczne kolektory słoneczne, systemy fotowoltaiczne oraz małe elektrownie wiatrowe).

Jak twierdzi Prezes PORT PC Paweł Lachman: „Dzięki programowi „PROSUMENT OPOLSKI” potencjalni zainteresowani montażem urządzeń korzystających z energii ze źródeł odnawialnych mają możliwość wyboru optymalnego rozwiązania. Założenia ogólnopolskiego programu PROSUMENT znacząco ograniczają ten wybór. Ponadto są sytuacje, kiedy montaż takich źródeł OZE jak instalacje paneli PV czy turbiny wiatrowe nie jest możliwy ze względu na wymagane warunki ich zabudowy.”

PORT PC wyraża nadzieję, że również inne Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kraju pójdą w ślady jednostek z Opola i Lublina, pozostawiając inwestorowi decyzję o tym czy instalacja ma wytwarzać energię elektryczną lub ciepło, czy ma łączyć obie technolgie.

Budżet programu „PROSUMENT OPOLSKI” na rok 2014 wynosi 2mln zł.  Program jest przewidziany na lata 2014 – 2017. Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się pod adresem: http://www.wfosigw.opole.pl/node/377

 

 

 

Beneficjent  Programu „PROSUMENT OPOLSKI” może otrzymać dofinansowanie w formie dotacji ze środków Funduszu w wysokości do 30% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż:

1)            w przypadku pompy ciepła typu powietrze/woda dla potrzeb c.o. i c.w.u  – 900 zł/kW;

2)            w przypadku pompy ciepła typu powietrze/woda wyłącznie dla potrzeb c.w.u.:

 • z zasobnikami c.w.u. o pojemności czynnej od 150 do 250 litrów – 1 500 zł/kW,
 • z zasobnikami c.w.u. o pojemności czynnej > 250 litrów – 2 400 zł/kW,
 • do pozostałych pomp ciepła dla potrzeb c.o. i c.w.u. – 1 650 zł/kW;

3)            w przypadku instalacji solarnej – 1 050 zł/kW (moc określona zgodnie z normą PN-EN 12975-1 lub równoważną, przy różnicy temperatury (Tm – Ta) = 50 K i natężeniu promieniowania słonecznego G = 1 000 W/m2);

4)            w przypadku systemu fotowoltaicznego o mocy poniżej 10 kW:

 • z montażem akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej – 3 900 zł/kWp,
 • bez akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej – 2 400 zł/kWp;

5)            w przypadku systemu fotowoltaicznego o mocy od 10 do 40 kW:

 • z montażem akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej – 3 300 zł/kWp,
 • bez akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej – 1 800 zł/kWp;

6)            w przypadku małej elektrowni wiatrowej o mocy poniżej 10 kW:

 • z montażem akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej – 4 800 zł/kW,
 • bez akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej – 3 300 zł/kW;

7)            w przypadku małej elektrowni wiatrowej o mocy od 10 do 40 kW:

 • z montażem akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej – 3 450 zł/kW,
 • bez akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej – 1 950 zł/kW.

W ramach Programu na jeden budynek mieszkalny/lokal mieszkalny może być udzielone tylko jedno dofinansowanie, a jego łączna kwota nie może być wyższa niż:

1)            w przypadku instalacji wykorzystującej jedno odnawialne źródło energii:

a)            15 000 zł dla osób fizycznych,

b)            45 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych;

2)            w przypadku instalacji wykorzystujących równolegle więcej niż jedno odnawialne źródło energii elektrycznej lub więcej niż jedno odnawialne źródło ciepła w połączeniu ze źródłem (źródłami) energii elektrycznej:

a)            30 000 zł dla osób fizycznych,

b)            90 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych.

 

 

 

 

 

/Źródło: PORT PC w oparciu o WFOŚiGW w Opolu/

 

 

 

04-12-2014 

Poniżej link do interesującego badania opinii publicznej dotyczącego odnawilanych źródeł energii opracowanego przez CBOS

 

http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Polacy-wol-energi-odnawialn-od-atomowej/

 

 Jasno z niego wynika, że zwolennikiem korzystania z odnawilanych źródeł energii (a z tych korzystają pompy ciepła) jest ponad połowa ankietowanych.