Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

Zmiany w systemie etykiet energetycznych

Zmiany w systemie etykiet energetycznych

 

Ochrona środowiska naturalnego jest  jednym z podstawowych zadań jakich podejmują się obecnie nowoczesne państwa i organizacje międzynarodowe. W tym celu są m.in. narzucane producentom wymogi  dotyczące energochłonności urządzeń- tak, aby wymóc ciągły rozwój technologii zmierzających do obniżenia zużycia energii i poprawienia sprawności lub efektywności energetycznej.

 

W branży klimatyzacji w krajach Unii Europejskiej rok 2013 niesie spore zmiany, które nazwać można rewolucyjnymi. 10 lat po wprowadzeniu klasyfikacji energetycznej nastąpiła nowelizacja oznaczeń wprowadzona rozporządzeniem Komisji Europejskiej 626/2011.

 

Wśród najważniejszych postanowień nowej dyrektywy znajdują się poniższe rozporządzenia:

- klasyfikacja dotyczy klimatyzatorów typu powietrze –powietrze o mocy do 12 kW

- klimatyzatory są klasyfikowane w zależności od rejonu zabudowy (w dużym uproszczeniu: Europa Wschodnia, środkowa i Zachodnia)

- parametrem do wyznaczenia klasy efektywności jest sezonowe zapotrzebowanie energii elektrycznej, a nie tak jak poprzednio wartość wyznaczana dla jednego punktu pomiarowego.

- podniesienie bezwzględnych wartości wskaźników do określania danej klasy urządzenia

- harmonogram wycofywania z obrotu urządzeń, które nie osiągną minimalnych wymogów klasy.

 

W obliczu nowych zasad, które obowiązywać będą od dnia 1 stycznia 2013 warto odpowiedzieć sobie na pytanie jaki wpływ na rynek urządzeń klimatyzacyjnych będzie miała ta nowa regulacja prawna. Z punktu widzenia firmy KLIMA-THERM S.A., która jest Generalnym Przedstawicielem Japońskiego koncernu FUJITSU-GENERAL będzie zdecydowanie pozytywny, bo porządkujący aspekt dotyczący urządzeń dopuszczonych do obrotu. Czołowi producenci urządzeń klimatyzacyjnych – a do takich należy FUJITSU- już od dawna przygotowani są na takie zmiany. Wystarczy porównać podstawowe wskaźniki.

 

Klimatyzatory w najwyższej klasie energetycznej „A” na dzień dzisiejszy muszą się legitymować wskaźnikiem efektywności EER min. 3,2. Najnowsze klimatyzatory FUJITSU osiągają wartość nawet 4,95- czyli daleko większą niż minimum. Zastosowanie płynnej regulacji wydajności pozwala na precyzyjne dostosowanie niezbędnej wydajności urządzenia do zapotrzebowania chłodu przy proporcjonalnie zmniejszonym zapotrzebowaniu energii – a to nic innego jak utrzymanie wysokich wskaźników przez cały sezon w różnych strefach klimatycznych. Zgodnie z nowym rozporządzeniem urządzenia w najwyższej klasie będą musiały legitymować się wskaźnikiem sezonowym SEER nie niższym niż 5,1 od roku 2013, oraz 8,5 od roku 2017. Od ponad 4 lat nie ma praktycznie w ofercie KLIMA-THERM urządzeń innych niż w klasie „A” tak więc harmonogram wycofujący urządzenia nie spełniające wymogów urządzeń Fujitsu  nie dotyczy.

 

Nowa regulacja chroni środowisko, i jednocześnie popiera  producentów nowoczesnych technologii. W przypadku urządzeń klimatyzacyjnych z nowoczesnymi systemami regulacji i zaawansowanymi technologicznie sprężarkami oraz wymiennikami   przy uwzględnieniu coraz wyższych kosztów energii ta korzyść jest ewidentna. Wystarczy dokonać krótkiej analizy kosztowej. Dla klimatyzatora o mocy ok. 6 kW różnica w kosztach eksploatacji w ciągu jednego sezonu może wynieść nawet 500 zł.

Warto więc zwracać uwagę na jakość urządzeń tym bardziej, że w parze z wysoką efektywnością idą inne parametry: cicha praca, ergonomia użytkowania, wysoka jakość materiałów i nowoczesny wygląd.